Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Hafifletici Gerçekler   Geri
   
 
Çocuklar da Diyet YapabilirGünümüzün en büyük tehditlerden biri olan obezitenin önüne, çocuklara düzenli ve dengeli beslenme programı yapılarak geçilebilir.

Çocuklar da Diyet Yapabilir

Günümüzün en büyük tehditlerden biri olan obezitenin önüne, çocuklara düzenli ve dengeli beslenme programı yapılarak geçilebilir.

Çocuklar için metabolik bir rahatsızlık ve ciddi bir sağlık sorunu söz konusu ise tedaviye destek amaçlı olarak çocukların diyet yapması gerekir. Eğer çocuğun yaşına, boyuna göre belli ölçüde kilo fazlalığı varsa o zaman sadece yaşına uygun, gereksinimlerini karşılayacak, büyüme ve gelişimine destek olacak ve en önemlisi gelecekte sağlıklı bir birey olmasının temeli olan doğru yeme davranışı kazandıracak bir beslenme planı hazırlanır. Bunun yanı sıra çocuğun günlük hareketleri artırılarak enerji yakımı sağlamaya çalışılır. Çocuğun kilo fazlalığı sağlığını tehdit edecek boyutta ise o zaman çocuğun diyet programına yönlendirilmesi şarttır. Ancak temelde çocuğa dengeli beslenme alışkanlığı kazandırma amaçlanmalıdır. Geçici bir süre diyet yaptırılması, çocuğun sadece o anlık sıkıntısını çözüme ulaştıracaktır. Ancak davranış değişikliğine yönlendirilen çocuk, hem gereksinimlerini karşılayıp, yaşına uygun sağlıklı gelişimini tamamlayacak hem de zamanımızın en korkutucu hastalıklarının temeli olan obezite ile tanışmayıp uzun vadede sağlıklı bir birey olarak hayatını devam ettirecektir.

Kaynak: Diyetisyen Ayça Ilıca 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS