Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Hafifletici Gerçekler   Geri
   
 
Bitkisel Ürünleri Kullanırken DikkatBirçok bitkisel kaynaklı ürün, yıllardır kullanılmakta ve yararlı olduğu bilinmekle beraber; kullanıcılar üzerinde ciddi yan etkilere neden olabilmektedir.

Bitkisel Ürünleri Kullanırken Dikkat

Birçok bitkisel kaynaklı ürün, yıllardır kullanılmakta ve yararlı olduğu bilinmekle beraber; kullanıcılar üzerinde ciddi yan etkilere neden olabilmektedir.

Bitkisel ürünler ilaçlardan daha güvenli değildir. Hepsi olmamakla beraber; bitkisel ürünlerin çoğu zararlı etkiler göstermektedir. Bu ürünlerin ticaretini yapanlar kullanıcılara bu bitkisel ürünlerin çoğunun natürel oldukları söylemektedir. İlaçlardan farklı olarak bitkisel ürünler kullanılmadan önce test edilmezler ve dolayısıyla güvenli oldukları söylenemez. Bu ürünlerden bazıları toksik maddeler ve polen içerir ki bu durum bazı kişilerde hastalıklara neden olabilmektedir. Bazı ürünlerin içersinde de üzerindeki etikette belirtilmeyen steroid ve östrojen gibi maddeler bulunabilmektedir. Bir kısmının içersinde ise arsenik, civa, kurşun ve pestisid gibi zehirli maddeler yer alabilmektedir.

Bitkisel ürünlerde dikkat edilmesi gerekenler:
• Bir bitkisel ürünün üzerinde doğal olduğunu belirten bir etiketin bulunması onun güvenli olduğunu göstermez. Örneğin kava ve eşekkulağı bitkisi ciddi karaciğer hastalığına neden olabilmektedir.
• Bitkisel ürünler bir ilaç gibi düşünülerek, doğru kullanılmadığında veya büyük miktarlarda alındığında, ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.
• Hamile kadınlar veya emziren anneler özellikle dikkatli olmalıdırlar. Çünkü bu ürünler ilaç gibi etki gösterebilir.
• Bazı bitkisel ürünler ilaç gibi etki gösterdiğinden, kullanılan ilaçlarla etkileşerek, zararlı olabilmektedir.
• Birçok bitkisel kaynaklı ürünün içerisindeki aktif madde bilinmemektedir. Bu ürünlerin içerisinde onlarca, yüzlerce madde veya bileşik bulunmaktadır.
Bilim adamları faydalı olduğu ileri sürülen ürünler içerisindeki bileşenleri tespit etmeye çalışmaktadırlar.
• Yapılan araştırmalar sonucu bitkisel ürünlerin etiketleri üzerinde belirtilen bileşiklerin haricinde daha birçok madde tespit edilmiştir.
• Bazı bitkisel ürünlerin içerisinde metaller, etiketsiz ürünler, mikroorganizmalar ve diğer maddeler bulunmaktadır.

Kaynak: Prof. Dr. Yavuz Baykal 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS