Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Hafifletici Gerçekler   Geri
   
 
Cildinizi İyi BesleyinBesinlerin vücudunuzun her bölgesi için farklı bir faydası ve önemi var. Beslenme bilimi, saç telinizden ayak tırnağınıza kadar etkin olan kırktan fazla besin öğesinin yeterli tüketimini tavsiye ediyor.

Cildinizi İyi Besleyin

Besinlerin vücudunuzun her bölgesi için farklı bir faydası ve önemi var. Beslenme bilimi, saç telinizden ayak tırnağınıza kadar etkin olan kırktan fazla besin öğesinin yeterli tüketimini tavsiye ediyor.

Cildinizin parlaklığını ve elastikiyetini yitirdiğini, yorgun ve sağlıksız göründüğünüzü düşünüyorsanız, belirttiğimiz besin öğelerini almanızı tavsiye ederiz.

A vitamini: A vitamininin muhtemel faydaları, çizgi ve kırışıklıkları azaltmaya, akne (sivilce) tedavisine, sağlıklı bir cilt gelişimine yardımcı olmasıdır. En iyi doğal kaynakları balık yağı, karaciğer, havuç koyu yeşil ve sarı sebzeler, yumurta, süt ve süt ürünleri, margarin ve sarı meyvelerdir. Yağda çözünen bir vitamin olan A vitamini vücutta depo edildiğinden günlük gereksinim miktarına dikkat edilmelidir.

C vitamini: Suda Çözünebilen bu vitamin, antioksidanların antioksidanı olarak adlandırılabilir çünkü vücuttaki diğer antioksidanları korur. Muhtemel faydaları yaraları ve yanıkları iyileştirmeye yardımcı olmasıdır. C Vitamini bakımından zengin yiyecekler kuşburnu, kırmızı biber, yeşil sivri biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler, karnı bahar, brokoli, portakal, limon gibi turunçgillere dahil meyveler, domates, çilek, kızılcık, böğürtlen, patates ve diğer sebze ve meyvelerdir.

E vitamini: E vitamininin muhtemel faydaları, oksidasyon nedeniyle meydana gelen hücresel yaşlanmayı yavaşlatarak daha genç bir görünümün sağlanmasına, topikal olarak uygulandığında cilt tarafından emildiği için yara izi formasyonunun dahili ve harici olarak önlenmesinde, yanıkların iyileşmesinin hızlanmasında yardımcı olmasıdır. En iyi doğal E vitamini kaynakları buğday tohumu, soya fasulyesi, bitkisel yağlar, fındık, Brüksel lahanası, yeşil yapraklılar, ıspanak, zenginleştirilmiş un, kepek, tahıl ve yumurtadır.

B grubu vitaminleri: B grubu vitaminlerinden Riboflavin (B2 Vitamini), Niasin (B3 Vitamini) ve Piridoksin (B6 Vitamini) cilde muhtemel faydaları bulunmaktadır. Sağlıklı bir cilt gelişimine yardımcı olabilen Riboflavinin en iyi doğal kaynakları süt, karaciğer, böbrek, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, balık, yumurta, yoğurt ve fasulyedir. Daha sağlıklı görünüşlü bir cilt gelişimini ve aft yaralarının iyileşmesini sağlayabilen Niasinin en iyi doğal kaynakları balık, yağsız et, kepekli un ürünleri, karaciğer, buğday tohumu, yumurta, kavrulmuş yer fıstığı, kümes hayvanlarının beyaz eti, avokado, hurma, incir ve kuru eriktir.

Selenyum: Selenyum da bir antioksidandır, dolayısıyla oksidasyon ile yaşlanmaya ve dokuların sertleşmesini yavaşlatmaya ve önlemeye yardımcı olur. Tam tahıllar, deniz ürünleri, sarımsak, soğan, domates ve brokoli selenyumun en iyi kaynaklarıdır.

Çinko: Dahili ve harici yaraların iyileşme süresini hızlandırmasına ve tırnaklar üzerindeki beyaz noktaların yok edilmesine yardımcı olması çinkonun muhtemel faydalarıdır. Yağsız et, tavuk, hindi, bazı deniz ürünleri (istiridye gibi), buğday, bal kabağı çekirdeği, yumurta çinko kaynaklarıdır. Üstelik bu besinlerle uygulanabilen hafif yemek tarifleriyle mönünüzü genişletebilirsiniz.

Cilt sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz bazı ufak değişiklikler:
• Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenin ve öğünlerinize dikkat edin!
• Sağlıklı ve dengeli beslenmenizde cildi koruyucu ve onarıcı etkileri kanıtlanan antioksidanları içeren meyve ve sebzeler, az yağlı et ve balık, tam tahıllı ve yağ oranı düşük süt ürünleri yeterli miktarda yer alsın!
• Stresten uzak durmaya çalışın!
• Uykunuza dikkat edin!
• Yeterli miktarda temiz hava almaya ve sigaradan uzak durmaya çalışın!
• Yeterli miktarda fiziksel aktivite yapın!

Kaynak: Dilara Koçak
The British Dietetic Association, Nutrition and Skin Health
Genel Beslenme, Prof. Dr. Ayşe Baysal
The Vitamin Bible, Earl Mindell 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS