Şifremi Unuttum
Arama
 
Uzman

Uzman
  Uzmanlar Ne Diyor?   Geri
   
 

Bitkisel Kürler

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun 40 yılı aşkın araştırmalarının sonucunda elde ettiği (evde kendi başınıza rahatlıkla hazırlayabileceğiniz) bilgiler ile sağlıklı yaşam için bitkisel kürlere örnekler sunuyoruz.

1 Sağlıklı zayıflamak için: Beyaz lahana – maydanoz – limon
Kürü uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar:
Bu kür için kullanılacak malzemeler, iri yeşil sarımsı lahana, taze maydanoz ve taze sıkılmış limon suyudur. Lahanaları ve maydanozları pazar yerlerinden almayı tercih etmelisiniz. Maydanozlar taze, sararmamış ve de küçük yapraklı olmalıdır. İri yapraklı olan maydanozlar amaca uygun değildir. Onlar sadece gösterişlidir. Bu kürü uygularken tokluk duygusu da hızlı bir şekilde gelişir. Maydanoz ve limon suyunun beyaz lahana ile beraber kullanılmasının bir diğer avantajı da ruh sağlığının ne kadar güçleniyor olduğunu hissedebiliyor olmanızdır. Böylece sıkıntıdan dolayı fazla yemek yemek sorunu da ortadan kalkar. Kür tamamlandıktan sonra kolayca tekrar kilo alma yatkınlığın da olmayacaktır ve kilonuzu uzun bir müddet koruyabildiğinizi görebilirsiniz.

Kür:
Kaynamakta olan yarım litre klorsuz suya, dört adet iri lahana yaprağını çok fazla parçalamadan (doğramadan) ilave edin. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte 3 dakika kaynatın. 3 dakika tamamlanınca, kapağı açarak; içerisine yarım demet taze yeşil maydanozu gövde saplarıyla beraber ilave edin. Kaşıkla içeriğin iyice karışmasını sağlayın ve tekrar ağzını kapatarak, 2 dakika daha kaynatmaya devam edin. Toplam 5 dakika tamamlanınca ocağın altını kapatın ve ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra süzüp suyunu ayırın. Kaşık yardımıyla lahana ve maydanozlara biraz bastırarak, suyunu bırakmasını sağlayın. Cam kaba ayırdığınız haşlama suyunu dilerseniz üçe bölerek sabah, öğle ve akşam veya ikiye bölerek sabah ve akşam içebilirsiniz. Aç karnına içilmesi çok daha etkilidir. Aç karnına içmek istemiyorsanız, öğünlerden en erken 2 saat sonra içmelisiniz. Burada dikkat edeceğiniz bir konu da her içimden önce 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ilave edip, karıştırıp içmenizdir. Kısaca, süzüp ayırdığın lahana-maydanoz suyuna ılıyınca taze sıkılmış limon suyu ilave etmeyin. İçeceğin miktar kadarına iki yemek kaşığı taze limon suyu ilave edin. Bu kür günlük hazırlanmak zorundadır. Demetlerin içeriğindeki maydanozların sayıları farklı olabilir. Dört adet büyük yaprak beyaz lahanaya ilave edilecek maydanoz sayısı 20-25 adettir. Maydanozların gövde saplarıyla beraber kullanılması gerekir.

Kürün uygulanması:
7 gün uygulama + 3 gün ara + 7 gün uygulama + 3 gün ara + 7 gün uygulama şeklinde toplam 21 gündür.

2 Tüm meyvelere göre en güçlü antioksidan: Taze beyaz üzüm
Kür:
Öğleden evvel ve öğleden sonra birer avuç taze beyaz üzüm en az 1 ay, en çok 3 ay boyunca yenir. Birinci haftadan itibaren sonuç alınabilir.

Not:
Mevsiminde günde 200-250 gramdan fazla olmamak kaydıyla tüketilmelidir. Eğer vücudunuzun herhangi bir yerinde zor kapanan veya henüz kapanmamış bir yaranız varsa üzüm, üzüm çekirdeği ve ceviz tüketiminden yara kapanana kadar kesinlikle uzak durmalısınız. Üzüm ve ceviz tüketimi, yaraların kapanmasını geciktirir. Hamileler ve karaciğer yağlanması olanlar (en az şeker hastaları kadar) da taze üzüm tüketiminde ölçülü olmalıdır.
3 Selülitlere karşı, kolon kanserini önleyici, kan dolaşımını düzenleyici, toksin atıcı, insülin direncini düşürücü (insülin hassasiyetini yükseltici): Beyaz lahana
Şeker hastalığına yakalanma riskiniz mi var? Birinci derece akrabalarınızda şeker hastalığı mı var? Kan şekeriniz yeni yeni yükselmeye mi başladı? Hekime gitmeyi ihmal etmeyip, beyaz lahana kürüne başlayabilirsin. Bu kürü yılda 2-3 kez uygulayın. Öneriler:

  • Eğer kiloluysanız, 4-5 kilo vermeye çalışın.
  • Pirinç pilavını kesin ve ekmeğin her türlüsünü kısıtlayın.
  • Akşam yemeklerden sonra mutlaka yarım saat yürüyüş yapın.
  • Bol ve klorsuz su içmeye başlayın (günde en az bir buçuk litre). Suyun dışında içtiğiniz çay ve içecekleri bu hesaba dâhil etmeyin.
  • Her türlü kola ve şekerli gazoz tüketiminizi kısıtlayın.
  • Hamile kadınların lahana kürü uygulamamaları gerekir. Ancak beslenme amaçlı olarak beyaz lahana salatası veya dolmasını tüketmelerinde bir sakınca yoktur.

Beyaz lahanayla ilgili tüm uygulamaları günlük ve taze hazırlamalısınız. Birkaç günlük hazırlayıp buzdolabında bekleterek kullanmamalısınız. Hazırladığın beyaz lahana suyunu 24 saatten fazla beklettiğiniz takdirde (buzdolabında dahi olsa) nitril ve elementer kükürt oluşur. Bu oluşumdan dolayı arzu edilen şifalı güç hem oldukça zayıflar hem de nitril ve elementer kükürt sağlığın üzerinde olumsuz etki yapabilir. Selülitleri yok edici kür uygulanırken kahve tüketiminden kesinlikle uzak kalınması gerekir. Kürler için uygulayacağınız beyaz lahananın mutlaka mevsiminde ve tabi olarak yetiştirilmiş olanlarını tercih etmelisiniz. Her ne kadar adı beyaz lahanaysa da hafif sarı-yeşil yapraklı ve de iri olanlarını seçmelisiniz. Mevsiminin dışında küçük ve beyaz yapraklı lahanalar kürler için uygun değildir. 

Kaynak: Women’s HealthBaşa Dön 
Mavi Yeşil Günlüğüme ekle Yazdır Arkadaşına Öner
Uzmanlar Ne Diyor Hafif Ye Hafif Yaşa Mavi Yeşil Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Koşulları Gizlilik Bildirimi Site Haritası İletişim Kampanya Katılım Koşulları
 
Ülker Logo
RSS